• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

Ağız yaraları neden çıkar? AFT

Ağız yaraları neden çıkar? AFT

AFT

Toplumumuzun %25 ila 30'u ağız yaralarından şikayetçi. En fazla karşımıza çıkan ağız yaraları arasında toplumda aft olarak bilinen yaralar bulunuyor. Peki bu yaralar neden oluşuyor?Aftların genellikle dil, diş eti, yanak, dudak gibi hassas bölgelerde meydana geldiği, bu yaraların genellikle ağrılı bir seyirle ilerlediğini ve yara tedavilerinin öneminin altını çiziyor. Stresin baş aktörlerden biri olduğu ağız yara tedavisinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini özetliyor;

AĞIZ YARALARININ SEBEPLERİ
Ağızdaki yaralara, normalde ağız içinde mevcut bulunan “candida albicans” olarak isimlendirilen bir mantar türü neden olduğunu açıklayan Gushi, ağız yaralarının oluşumunda değişik nedenlerle rol oynayan etmenleri şöyle özetliyor:
Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunların var olduğunu ifade etmez. Kişinin sağlıksız beslenmesi, ağızdaki kötü yapılmış restorasyon, mevcut çürükler, diş eti kanamaları da ağızda yaralara sebep olabilmektedir.
Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini arttırmaya yönelik beslenmek oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, sürekli antibiyotik kullanımı da ağızda yaraların oluşmasına neden olabilmektedir.

Hastalıklar

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi