• Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon
  • Google Plus icon

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


İlk iyileşme süresi genellikle bir ila iki haftadır ve ilk 48 saat içinde şişme olabilir. Uzun süren ağrı şişlik durumlarında da hekime haber verilmelidir.

Buz torbası kullanarak da ( 20 dk. Uygulama,20 dk.20 dk bekleme) ağrı ve şişmeyi ilk 6 saat içinde uygulanmak kaydı ile azaltabilirsiniz.

Operasyon sonrasındaki iki saat içerisinde veya hissizlik tamamen  geçmeden bir şey çiğnememelisiniz.

Çekim yarasının üstüne konan tampon yarım saat kadar tutulmalıdır.Bu tampon atıldıktan sonra gerekmiyorsa tekrar tampon konulmamalı oluşan pıhtının  bozulmamasına özen gösterilmelidir.

Çekim sonrası 2 saat bir şey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ılık şeyler tercih edilmeli ve çok sıcak ya da  soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

24 saat sigara içilmemelidir. Dişin çekildiği yerde bir kan pıhtısı oluşacaktır ve bu pıhtı iyileşme için önemlidir. Sigara pıhtının bozulmasına ve yara yerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Kuru soket denen bu durum uzun süre ağrıya sebep olur.

24 saat alkol alınmamalıdır.

Hiçbir şekilde çekim yerine dokunulmamalı, yara bölgesi emilip tükürülmemeli ve kamışla birşey içilmemelidir.

Yaralı bölge 24 saat kullanılmamalıdır.

Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır. Bu sırada ağız tuzlu suyla çalkalanabilir, su diş çekilen bölgede hafifçe dolaştırılıp yavaşça tükürülmelidir.Çekimi takip eden hafta içinde 2-3 kez yapılmalıdır.

Kanamanın hafif bir sızıntı halinde 6-24 saat sürmesi normal kabul edilmelidir.

Ağrı olursa aspirin dışında bir ilaç tercih edilmeli , mümkünse bunun için hekime danışılmalıdır. Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi belirtilen süre bitene kadar kullanın.

Operasyonu takip eden 24 saat içinde olabildiğince dinlenin ve güç gerektirecek aktivitelerden uzak durun.

Hastalıklar