• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid (Basur) Hastalığı

Toplumda en sık görülen makat hastalıklarından birisi Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur olarak bilinmektedir. Ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkan bu hastalık genetik olmasına karşın alınacak basit önlemlerle önüne geçilebilmektedir. Ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden birisi kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma yanı sıra normal doğum yapan kadınların ıkınması gösterilmektedir. İç ve dış olarak ikiye ayrılı. İç Basur ayrıca kendi içerisinde 4 farklı dereceye kadar ilerlemektedir. Şimdi dilerseniz hastalığın nedenleri, belirtileri, ve korunma yönünde atılacak adımları ele alalım.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Yetişkinlerde daha çok iç hemoroid görülmektedir. Makat iç kısmında 2-3 cm yukarısında bulunan toplardamarın genişlemesi olup, asıl sorun damarın genişlemesi değilde o damarların etrafını saran sağlam bağ dokusunun gevşemesi diyebiliriz. İçi kirli kan ile dolu olan damarlar hacimsel olarak genişledikçe hastalığın derecesi artmakta olup, bir noktadan (3. derece) sonrası basur memesi (toplardamar) makat dışına çıkmaktadır. Son evrede ise meme sürekli anüs dışında durmaktadır.

Kabızlık Evet arkadaşlar makat hastalıklarına en çok neden olan sorunlardan birisi kabızlık olup, maalesef ülkemizde insanlar kabızlığı çok fazla sorun olarak görmüyor. Oysaki doğrudan yada dolaylı olarak başta Hemoroid olmak üzere aynı zamanda Anal Fissur hastalığı nedenidir. Hemoroid hastalarında kabızlık dolaylı bir neden olup, kişi kabız kaldığında tuvalette daha uzun süre geçirmektedir. Geçirdiği bu süreçte genelde insanlar rahatlayabilmek için ıkınma ihtiyacı duyarlar maalesef bu doğru bir yöntem olmayıp, kabızlığı önleyici uygulamalar önerilir. Ikınma bir noktadan sonra makat iç kısmında bulunan toplardamarların genişlemesi etrafındaki bağ dokularının gevşemesine neden olmaktadır.

Normal Doğum Özellikle doğum yapan kadınlarda doğum sonrası makat kanaması sık görülen bir durum olup, bunun nedeni genelde İç Hemoroid olmaktadır. Yukarıdaki gibi sorun yine ıkınma olup, normal doğum yapan anne adayları doğum esnasında bebeğin anne rahminden çıkabilmesi için ıkınması gerekir. Buda %100 olmasa bile basura neden olmaktadır. Tabii ki normal doğum bebek ve anne sağlığı için önerilen bir yöntemdir.

Hastalıklar

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi