• Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon
  • Google Plus icon

Hipertansiyon

Hipertansiyon

Hipertansiyon basit ve anlaşılır sekilde yüksek kan basıncı olarak tarif edilebilir. Normal yetişkin bir insanda dinlenmiş vaziyette 120/80 mmHg normal kabul edilir. 140/90 mmHg üzeri yüksek kabul edilir.
Hipertansiyon %90-95 oranında esansiyel yada primer dediğimiz ve nedeni tam bilinmeyen muhtemelen çok faktöre bağlı olarak gelişir. Esansiyel hipertansiyonun genetik aktarımı fazladır. Yani yakın ailesinde hipertansiyon olanlarda daha sık görülür.Ayrıca çevresel faktörler de önemlidir,şöyle sıralanabilir:


Obezite (şişmanlık)
Fazla tuzlu beslenme
Alkol tüketimi
Sigara kullanımı
Hareketsiz yaşam (spor yapmama)
Stres
Diaybet gibi ilave bazı hastalıklar
Erkeklerde daha fazla görülür
Yaş 35 üzerinde olursa daha sık görülür


Bu risk faktörleri içinde genetik cinsiyet ve yaş değiştirilemez ancak yaşam tarzı değişiklikleri ile hipertansiyonun ortaya çıkması önlenebilir veya şiddeti azaltılabilir. Kilo vermek az tuzlu beslenmek sigara alkol tüketmemek spor yapmak gibi.


Peki hipertansiyon neden tedavi edilmelidir?


Çünkü hipertansiyon ateroskleroz (damar sertliği), felç ve beyin kanaması, kalp yetmezliği, körlük böbrek yetmezliği, görme bozukluğu ve sonuçta körlük yapar. Hipertansiyon Dünyadakörlük ve böbrek yetmezliğinin en önemli nedenleri arasındadır.
Hipertansiyonun en önemli belirtisi enseden gelen başağrısıdır. Ancak herzaman şikayet olmayabilir. Hiç şikayet olmasa da hipertansiyon tedavi edilmelidir çünkü şikayet yapmasa da hedef organlara yavaş yavaş zarar verir ve yıllar içinde sorunlar ortaya çıkmaya başlar.
Birçok hastamız hiç şikayetim yok hipertansiyonun bana zararı yok ki! gibi yanlış düşüncelere kapılır oysaki organlar yavaş yavaş yıpranmaktadır.
Hipertansiyonun tedavisi öncelikle risk oluşturan yaşam tarzı değişikliklerini düzeltmek ve sonra ilaçla kan basıncını kontrol etmek üzerine kuruludur. Hipertansiyonu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yoktur.


Peki geri kalan %10 luk sekonder hipertansiyon nedenleri nelerdir?


Tiroid hastalıkları
Böbrek ve böbrek üstünü ilgilendiren bazı hastalıklar
Gebelik
Aşırı alkol tüketimi
Bazı ilaçlar
Bazı beyin tümörleri vs. sayılabilir.
Sekonder hipertansiyonda ise neden tedavi edilerek hipertansiyondan kurtulunabilir.
Bize hipertansiyonla gelen hastalarda bazı tetkikler yaparız ve sekonder hipertansiyon nedeni var mı diye bakarız ,ayrıca hipertansiyon bir organ hasarına neden olmuş mu bakarız. Uzun vadede esansiyel hipertansiyon tedavisinde amaç kan basıncını kontrol altında tutarak organ hasarı oluşumunu engellemektir.
Yılda 3-4 kez uzman doktora giderek kan idrar tetkikleri yapılmalı en az yılda bir kalp ve göz muayenesinden geçilmelidir.

Hastalıklar