• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

Horlama Nedir? Horlamaya Yol Açan Sebepler Nelerdir? Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Nedir? Horlamaya Yol Açan Sebepler Nelerdir? Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Nedir?


Üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir. Bu ses soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 4-5’ inin zaman zaman, 3’ ünün ise sürekli horladığı gösterilmiştir. Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır.

Horlama Nedenleri:
Horlamaların büyük bir kısmı fazla kilodan kaynaklanmakta ve fazla kiloların verilmesiyle de büyük oranda azalmaktadır. Şişmanlığın dışında, solunum yollarındaki problemler de horlamaya neden olabilmektedir. Yaş ilerledikçe horlamanın görülme sıklığı ve şiddeti artar.

Horlama, kişinin aile yaşamını da ciddi bir şekilde etkiler. Horlayan kişi, alay konusu olabilir, diğer bireyler tarafından uykusuz kalmalarının sorumlusu olarak gösterilebilir.

Bunun yanında Horlama, kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini de ciddi şekilde etkileyebilir. Kişi geceleri yeterince dinlenemediği için gündüz uykulu olur. Horlayan kişilerde, yüksek tansiyon daha sık görülür.

Horlamanın asıl tehlikeli olan şekli, Uyku Apnesi (Uyku esnasında nefesin kesilmesi) şeklinde olanıdır. Bu şekilde Horlama oluşan kişiler, Horlamadan sonra bir süre nefessiz kalmaktadır. 10 saniyenin üzerindeki tekrarlı nefessiz kalmalar yaşamı tehlikeye sokabilmektedirler.

Horlama, horlayan kişide gündüz uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, bitkinlik, araba kullanırken ve çalışırken uyuklama, gibi sorunlara sebep olabilir. Horlama zamanla yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara da yol açmaktadır.

Horlama Tedavisi: 

Horlamanın birçok tipi tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle, Horlayan kişinin bunu ihmal etmeden bir doktora danışması faydalı olacaktır. Bununla birlikte, kişinin kendinde ve hayat tarzında yapacağı bazı değişiklikler horlamaya son vermesine yardımcı olacaktır. Öncelikle Horlayan kişiler, fazla kiloları varsa fazla kilolarını vermeye çalışmalı, ağır besinler tüketmemeye,alkol kullanmamaya, spor yapmaya ve aşırı yorulmamaya dikkat etmelidir. Ayrıca, sırt üstü yatmak yerine yana yatmayı tercih etmelidirler. Horlama Yastığı hava yolunu açık tutmaya ve dokuların titremesini önlemeye yardımcı olduğu için horlama şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Horlama Cihazı adıyla horlama şikayetlerini azaltmaya yönelik çeşitli ürünler de bulunmaktadır.

Hastalıklar

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi