• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Damarsal hastalıklar arasında en ciddi yere sahip olan bir sorun Varis yada halk arasındaki tabiri ile damar genişlemesi kesinlikle önemle üzerinde durulmalıdır. İlk başlarda sadece basit şikayetler ve estetik yönden kötü bir görünüme neden olurken ilerleyen süreçte şikayetlerin artması ve bacak yaraları dediğimiz varis ülseri problemine neden olabilir. Oysaki gelişen teknoloji ile tedavisi oldukça kolay olup, ameliyata gerek duyulmadan sadece 10 dakika içinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Varis Nedir, Neden Olur?

Öncelikle bu hastalığı 2 gruba ayırmak gerekir. Birincisi toplardamar genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan asıl sorun olup, bir diğeri ise genelde kadınlık hormonları ile alakalı olarak kadınlarda daha sık görülen kılcal damar problemidir. Bunları ayırmamızda ki neden ortaya çıkış aşamasıdır.
Yukarıda ki satırlarda kılcal damar ve toplardamar genişlemesi şeklinde ayırdığımız için nedenleri hususunu da bu bağlamda gitmeliyiz. Kılcal Damar problemi tekrar belirtmek gerekirse kadınlarda daha sık görülen bir problem olup, bunun nedeni olarak ise kadınlık hormonu görülmektedir. Özellikle bacaklarda 1 ile 3 mm arasında değişen yapıları mevcuttur.

Kapakçık Bozulmasına Bağlı Oluşur: Asıl varis hastalığı ise %95 toplardamarlarda görülmekte olup, genelde bacaklarda sık karşılaşılır. Bunun nedeni olarak genetik, fazla kilo, gebelik, meslek seçimi gösterilmektedir. Fakat asıl neden ise toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulmasıdır.

Toplardamar Kapakçıkları Nedir, Ne İşe Yarar? İnsan vücudunda yaklaşık 40 bin km uzunluğunda damar yapısı bulunmaktadır. En önemli dolaşım sistemlerinden biride Toplardamarlar olup, aynı zamanda Venler olarak bilinmektedir. Bu damarın görevi oksijen yönünden yetersiz hale gelen kirli kanı kalbe geri taşımaktadır. Aşağıdan yukarı yönde gerçekleşen bu taşıma işlemi yer çekimi nedeniyle hayli zor olmaktadır. Sürekli geri kaçma riski bulunmakta ve bu riski azaltmak için toplardamarlarda 5 ile 10 cm aralıklarla kapakçıklar bulunmaktadır. Tarif etmek gerekirse yukarı doğru tek yönlü açılıp kapanan bu dokular kan akışına destek olurken, aynı zamanda kirli kanın geri kaçışını önlemektedir. Fakat bu kapakçıkların bozulması ile birlikte kirli kan damarlarda beklemekte ve genişlemeye yani varise neden olmaktadır.

Toplardamar Kapakçıkları

Kapakçık Bozulmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?


Yukarıdaki satırlarda varis hastalığına neden olan durumun kapakçık bozulmasını olduğunu gördük, peki kapakçıklar neden bozulur? insanlar bu sıkıntıdan uzak durması için ne yapmalı, nelere dikkat etmeli? şimdi gerek hastalar, gerekse sağlıklı insanların çok işine yarayacak bilgiler vermek istiyorum. Kapakçık bozulmasının en önemli nedeni bacaklarda oluşan basınçtır. Basınç durumu özellikle ayakta uzun süre ve sabit çalışmayı gerektiren mesleklerde görülür. Aynı şekilde tam tersi uzun süre hareketsiz oturanlarda da bu risk oluşur. Aynı şekilde fazla kilolu insanlar, hamile kadınlar risk grubu içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında ailesinde varis olan insanların kapakçıkları daha hassas olup, bu insanlarda kesinlikle dikkatli olması gerekir.

Varisten Korunmak için Ne Yapmalıyız?


Kadınların baş belası haline gelen kılcal damarlar için korunma önlemleri çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Fakat asıl önlem alınması gereken toplardamarlarda kapakçık bozulmasına karşı önlem almaktır. Burada ilk dikkat edilmesi gereken husus bir çok hastalığında nedeni olan fazla kilo probleminden uzak durup, günlük hayatta hareketli bir yaşam şekli belirlemeliyiz. Aynı şekilde çalışma hayatında gün boyu sürekli ayakta durma gerektiren işlerden uzak durmalı, bu mümkün değilse bile her 30-45 dakikada bir kısa süreli yürüyüşler yaparak bacaklarda oluşan basıncı azaltmalıyız. Fırsatı olan herkes günlük 30-45 dakika yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda önerilen korunma yöntemleri sizi %100 koruyacağı anlamına gelmez. Korunma önlemlerine karşı yinede ortaya çıkabilecek sorunlara karşı bilinçli olmalıyız. Bunun nedenle varis hastalığının ortaya koyduğu şikayet ve belirtileri ele alalım. Burada işimize yarayacak olan hastalığın erken teşhis ve tedavisi işimizi dahada kolaylaştıracaktır.

Bacak Ağrıları / Sızlama: Gerek kılcal damarlar gerekse toplardamar genişlemesi belirli şikayetlere neden olmaktadır. Kılcal damarlarda daha çık sızlama ve nadiren yanma görülürken toplardamar genişlemesi durumunda ise özellikle bacaklarda ağrı en sık görülen belirti ve şikayetler arasında yer almaktadır. Tabii ki bacak ağrısı sadece Varis hastalığının belirti ve şikayeti olmadığını bilmeli diğer şikayetleri de dikkate almak gerekir.

Kramp ve Kaşıntı:

Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak özellikle kramp problemi sık görülebilir. İlk başlarda insanı son derece zorlayan ve dayanılmaz ağrılara neden olan kramp geceleri uykuda olması halinde can acısı ile uyanırsınız. Aynı şekilde bir diğer belirti ise bacaklarınıza baktığınızda toplardamarların genişleyerek cilde baskı yaptığını görürüz. Bunu anlayabilmek için 10 dakika ayakta durduktan sonra bakmalısınız. Cilde baskı yapan damarlar özellikle kaşıntıya neden olmaktadır.

Bacakta Renk Değişimi, Kanama ve Ülser:


Hastalığın en ileri aşamasında ise özellikle bacaklarda cilt üzerinde renk değişimi dikkat çekmektedir. Kahverengi ve hafiften mor bir rengi alan cildiniz aynı zamanda yumuşaklık ve nemini kaybetmeye başlayacaktır. İyice sertleşen bacaklarda her an için kanama görülebilmektedir. Bu kanama normalden farklı olarak damar çatlamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kanamayı durdurmak için genelde tampon kullanılmasını öneriyoruz. Ansızın ve sürekli hale gelen varis kanamalara bacakta iyileşmesi zor yaralara yani varis ülseri dediğimiz hastalığa neden olmaktadır. Bacakların (cilt, damarların) çürümesi anlamına gelen varis ülseri durumuna göre insanı yürüyemez hale getirebilmektedir.

Bacak Yarası

Hastalar Ne Yapmalı?


Yukarıda yer alan yaklaşık 800 kelime içerikte hastalığın yapısı, nedenleri ve kişide neden olduğu huzursuzlukları aktarmaya çalıştık, yeterince bilgi veremediysem özür dilerim. Peki yukarıda yer alan bulgulardan bir yada bir kaçını yaşayan insan ne yapmalı, nelere dikkat etmeli sayfanın kalan kısmına bu tür önerilere yer verilecektir.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanına Muayene Olmalıyız: Varis belirtileri altında aktarılan şikayetlerin bir yada bir kaçını yaşıyorsanız özellikle cilt dışına taşan damarlar görünüyorsa bu %95 varis anlamına gelmektedir. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Hangi bölümü / hangi doktora başvurmak gerekir derseniz burada dikkatli ve seçici olmalısınız. Damar genişlemesi teşhis ve tedavisinde tek yetkili bölüm kalp Damar Cerrahisi olup, özellikle varis tedavisi ile ilgilenenleri tercih etmelisiniz. 

Tek Çözüm Yolu Bilimsel Varis Tedavisidir: Evet arkadaşlar doktora gittiğinizde hamile değilseniz ve sorununuz kılcal damar değilse size tek çözüm yolu olarak tedavi önermelidir. Çünkü bu işin tek çıkar yolu bilimsel yöntemlerle tedavi olmaktır. Kılcal damar sadece sızlama şikayetine neden olacağı için ciddi anlamda risk teşkil etmez teşhis olarak kılcal varis derse belki tedaviye gerek duymaz yada acele etmeyebilir. Fakat toplardamar genişlemesine bağlı varis teşhisi koyarsa doktorun tek yapması gereken tedavi yolunu seçmektir. İlaç, krem, varis çorabı ile reçete etmesi sadece geçici çözüm ve şikayetleri hafifletmeye yöneliktir. Fakat hamile iseniz size önereceği sadece varis çorabı olacaktır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalı?


Yukarıda bu işin tek çözüm yolu bilimsel anlamda tedavi olduğunu belirttik, muayene eden doktor hastalığın tipi, derecesi, konumu ve yaygınlığına göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bu yöntemi belirlerken görev yaptığı sağlık kurumunun teknolojisi ve hasta yoğunluğu göz önünde olacaktır. Kamu hastaneleri hasta yoğunluğu en fazla olduğu için genelde tedavilerde ameliyat kullanılmaktadır.

Hastalıklar

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi