• Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon
  • Google Plus icon

Folat ve Folik Asitin Önemi

Folat ve Folik Asitin Önemi

Folat ve Folik Asit Nedir? 

Folat ve Folik asit B9 vitamininin farklı formlarıdır. B9 vitaminin doğal formu folattır. B9 vitamininin sentetik formuna folik asit deniliyor. 
Folat birçok yerde B12 vitamini ile birlikte görev görür. DNA sentezinde gerekli olduğu için hücre bölünmesinde önemli rol oynar. Folat  eksikliğinde hücreler yeterli şekilde bölünemezler. Follatın fetusta, sinir sistemi gelişmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Gebelikte folat eksikliği; “spina bifida “ gibi nöral tüp defektleri başta olmak üzere çeşitli doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. 

Folat suda çözünür ve bir çok gıdada doğal olarak bulunur. 

Vücut yiyeceklerden aldığımız folatı kullanabilmek için aktif bir forma dönüştürür. Metilasyonda önemli bir rolü  olan bu forma metilfolat denir. Dışarıdan aldığımız birçok besin takviyeside folik asit formunda, doğal değil. Metilfolata dönüşmediği sürece vücut bunu kullanamıyor ve folik asitin metilfolata dönüşmesi verimsiz olabiliyor. Ayrıca folik asit , folat reseptörlerini tıkayarak, metilfolatların hücrenin içine geçişinide engelleyebilir. Eğer yeterli folat yoksa vücut metilasyon yapamaz.

Bu sebeble takviye alırken folik asit formu yerine, metilfolat, L-5-MTHF ya da folinikasit  olarak alınması biyoyararlanımı arttırmaktadır. Özellikle gebelerin folik asit takviyeleri alırken doktorlarına bu konuda danışmasını tavsiye ederiz.

 

 

 

 

Medicell Blog

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi