• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

İyotlu Tuzun Yararları

İyotlu Tuzun Yararları

İyot deyip geçmeyin!

İyodun vücut için gerekliliği ve yararları nelerdir?

Zihinsel gelişim zorluğu, depresyon, isteksizlik, algıda azalma yaşıyorsanız!

Aşırı kilo alma, ciltde kuruluk, kabızlık sorunları ile karşı karşıyasanız

bunun nedeni iyot yetersizliği olabilir.

İyot, vücudun triod hormonlarının yapısında bulunan ve tiroid hormonu sentezi için kullandığı esansiyel bir elementtir. Karşılığında; büyüme, gelişme, mental kapasite ve metabolizmayı korur. İyot aslında beden üzerindeki yararları tüm sistem üzerinde çalışmaktadır.

Birey günlük iyot ihtiyacını karşılayamadığında iyot eksikliği rahatsızlıkları adı altında bir seri gelişimsel ve fonksiyonel hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların belki de en az problem yaratanı guatr gibi gözüksede büyümüş olan triod bezi iyot eksikliğinin en belirgin belirtisidir.

İyot deniz ürünlerinde, iyottan zengin topraklarda yetişen besinlerde ve bu besinlerle beslenen hayvanların et, süt ve yumurtasında bulunmaktadır.

Diyete bağlı iyot eksikliği sıklıkla su ve toprağın iyot içeriğinin düşük olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda görülmektedir. Günümüzde iyot eksikliği sıklığıda giderek artmaktadır.

Herkesin gün içerisinde alması gereken iyot miktarı vardır. Alınması gereken iyot fazla tüketilirse herşeyde olduğu gibi yararlı değil aksine zararlı olur. Bu yüzden iyot alımı doktor kontrolünde alınmalıdır. Özellikle hamilelerin ve emziren annelerin iyot alırken dikkatli olmaları ve doktorlarına danışmaları gerekmetedir.

 

Medicell Blog

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi