• Youtube icon
  • Facebook icon
  • Twitter icon
  • Instagram icon

Kıl Dönmesi (Plonidal Apse) ?

Kıl Dönmesi (Plonidal Apse) ?

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) sırttan dökülen kılların veya saçların cilt gözeneklerinden girip, içeriye doğru ilerlemesine, burada yuva yapmasına denir. Bazı kişilerde de yüzeye çıkamayan kılların içeriye doğru dönerek büyümesiyle meydana gelir. Genellikle kıl yumağının kuyruk sokumunun 4-5 cm yukarısında, kalçada ve kuyruk sokumunda görülür. Ancak nadiren de olsa genital bölge, koltuk altı ve göbekte görülebilir.
Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi ediliyor?

Konservatif (cerrahi dışı) ve cerrahi olmak üzere iki ayrı tedavi şekli bulunuyor. En çok uygulanan ameliyat dışı yöntem, kıl yuvası içine uygulanan ilaçla tedavi oluyor. Bu yöntemde kıl yuvası ağzı genişletilerek içerisi temizleniyor ve tüm kıllar bir alet yardımıyla alınıyor. Ardından sağlıklı deri korunarak iki-üç mililitre dozundaki ilaç, Kıl yuvası ağzından içeri veriliyor. İlaç dışında %80-90 saflıktaki alkol de bu amaçla kullanılabiliyor. Ayrıca kıl yuvasının koterizasyonu (yakılma), kriyoterapisi (dondurulması) ve gümüş
nitrat uygulaması diğer ameliyat dışı tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Medicell Blog

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi