• Facebook icon
 • Twitter icon
 • Instagram icon
 • Google Plus icon

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız bakımı insan sağlığı için son derece önemlidir. Düzenli yapılan çürük kontrolleri ve diş taşı temizliği oluşabilecek sorunları erken teşhisini ve dişlerin ağzında uzun vadede sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

 • Diş Çekimi
 • Cerrahi Çekim
 • Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi)
 • İmplant
 • Protezler ( Tam, bölümlü, sabit protez)
 • Ortodonti
 • Periodontoloji (Diş Eti Tedavisi)
 • Zirkon
 • Çene Cerrahisi
 • İnvisalign

PROTEZ (PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ)

Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hemde görsellik olarak kişinin ihtiyacını karşılayan diş hekimliği branşıdır. Diş protezi 2 bölümden oluşur hareketli protezler ve sabit protezlerdir. Hareketli protezler total protez (damak), modern protezler(kancalı) implant üstü olarak çalışılan total protezlerde vardır. Sabit protezlerde porselen kron, köprü ve zirkonyum diş yaygın olarak çalışılmaktadır implant üstüne sabit protez yapılmaktadır. Diş hekimliğinin en yoğun çalışan branşlarındandır. Fonksiyonel ve estetik amacı olan bu branşta tercih olarak çeşitli ve her hastaya çözüm üretilebilmektedir. Diş kaplama ve damak yaptırmak halk arasında yaygın olarak kullanılır ağız içerisinde yapay olan tüm dişler protetik diş tedavisinin alanına girer.

PERİODONTOLOJİ

Diş eti hastalıklarını inceleyen periodontoloji diş hekimliğinin ayrı bir koludur. Bu alanda doktora yapan diş hekimlerine periodontist denir. Diş eti iltihabının ilk semptomu gingivitis diye adlandırılır. Diş temizliği ve iyi bir ağız bakımıyla tedavi edilebilirken. Daha sonraki aşaması periodontitis çene kemiği (alveol kemiği) erimesine bile neden olabilir. Dişlerinizde çürük olmasa bile diş eti hastalıkları yüzünden diş kaybedebilirsiniz.

Birçok farklı sebepten meydana gelebilen bu hastalık önlem alınmazsa ağız sağlığını ciddi bir şekilde tehdit edebilir. Şayet böyle bir sorununuz varsa bir periodontistten randevunuzu alıp muayene olmanız ağız ve diş sağlığınız için gereklidir.

PEDODONTİ

Pedodonti çocukların ağız, çene ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Küçük yaştan itibaren düzenli şekilde takip edilen ağızlarda sağlıklı ve düzgün bir gelişim elde edilmektedir. Sizlerde ebeveyn olarak çocuğunuzun sağlığı ve iyiliği için bir pedodontiste (Pediatrik Diş Hekimi) çocuğunuzu götürüp muayene ettirmelisiniz. Ergenlik çağına kadar çocuklarda süt dişleri vardır. Pedodonti çocukların gelişim çağına kadar ağız ve diş sağlığını korumayı amaçlar.

Bazı vakalarda süt dişleri ergenlik dönemi ve sonrasında da ağız da kalmaktadır bunun sonucu olarak asıl dişler zorlanarak çıkmakta bazen çarpık çıkmasından dolayı ortodontik sorunlara sebep oluşturabilmektedir. Tahmini 12-13 yaşına kadar ağızda kalan süt dişleri daha erken yaşlarda da sıkıntı oluşturabilmektedir. Dolgu, çekim, yer tutucu vb. tedaviler gerekebilir. Pedodontistlerin uzmanlık alanları çocuklardır. 

ORTODONTİ

Dişlerdeki çarpıklığı gidermek, doğru bir şekilde dişleri konumlandırarak düzgün ağız ve çene yapısı oluşturmak, alt ve üst çenelerdeki kapanış sorunlarını gidermek için çalışan diş hekimliği (ortodontist) branşıdır.  Erken yaşta başlayan tedavilerde çabuk sonuç alınırken ilerleyen yaşlarda tedavi süresi uzun ve zor sürebilmektedir. Diş Teli tedavilerinde hastanın ağız ve çene yapısına göre farklı metotlar uygulanabilir bunu ancak ortodontist belirleyebilir.

Tedavi edilmeyen çarpık dişlerin temizliği ve bakımı daha zordur zaman içinde iyi temizlenmediğinden dolayı çürükler ve diş eti rahatsızlıkları olabilir. Halk arasında en yaygın ismiyle diş teli olarak bilinen ortodonti protezlerinin(Diş Tellerinin) her ağıza göre değişik protezleri vardır. Ortodonti tedavisi süreci hasta için zaman ve sabır isteyen büyük oranda istenilen sonuçların alınabildiği bir diş hekimliği branşıdır. 

INVISALIGN

Diş telleri kusuru ısırma ile kayan dişleri düzeltmek için kullanılan bir yoldu.Ancak bugün bazı durumlarda geleneksel ortondonti tedavilerinde kullanılan braket ve tellerine gerek kalmadan dişleri düzeltmeyi sağlayan Digiortho sistemi bulunmaktadır.

Digiortho sistemi, dişleri aşama aşama yeniden yerleştirmek için bir seri renksiz, çıkarılabilir düzleştirici plaklar kullanmaktadır.Digiortho sisteminin seçilmesinin nedeni, diş tellerine göre daha iyi görünmesindendir.Ayrıca çıkarılabilir olduklarından, yemek sonrası dişleri temizlemek daha kolaydır.Planlar dz ve rahattır, bu nedenle diş etlerinizde, yanağınızda ve dilinizde iltihaba neden olmazlar.Digiortho sistemi, metallerde karşılaşabiliceğiniz alerjik tepkiler de yaratmaz.

INVISALIGN Nedir ?

Ortodontik tedavi amacı ile dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen pek çok saygın klinikte denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş yöntemdir.Şeffaf olan materyal,diş telleri yerine kullanılarak şekilsel diş bozukluklarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Diş telleri kusuru ısırma ile kayan dişleri düzeltmek için kullanılan bir yoldu.Ancak bugün bazı durumlarda geleneksel ortondonti tedavilerinde kullanılan braket ve tellerine gerek kalmadan dişleri düzeltmeyi sağlayan İNVİSALİGN sistemi bulunmaktadır.
İNVİSALİGN sistemi, dişleri aşama aşama yeniden yerleştirmek için bir seri renksiz, çıkarılabilir düzleştirici plaklar kullanmaktadır. İNVİSALİGN sisteminin seçilmesinin nedeni, diş tellerine göre daha iyi görünmesindendir.Ayrıca çıkarılabilir olduklarından, yemek sonrası dişleri temizlemek daha kolaydır.Plaklar düz ve rahattır, bu nedenle diş etlerinizde, yanağınızda ve dilinizde iltihaba neden olmazlar. İNVİSALİGN sistemi, metallerde karşılaşabileceğiniz alerjik tepkiler de yaratmaz.

INVISALIGN Tedavi Süreci

Her bir düzeltici yaklaşık 2 hafta boyunca takılır.Bu süre içerisinde düzeltici sadece yemek yerken, bir şey içerken yada diş fırçalarken çıkartılmalıdır. İki hafta sonrasında yeni bir düzeltici takılır, bu yeni düzeltici ile eskisi arasında dişleri daha düzgün hale getirici küçük farklılıklar bulunmaktadır.Her bir düzelticinin takılması dişlerin daha güzel gözükmesi için birer adımdır.
Neden gidiortho ?
Görünmezdir – İNVİSALİGN düzeltici aparatları tamamı ile şeffaf malzemeden yapıldıkları için ağız içinde gözükmezler. Çevrenizdekiler ortodontik tedavi olduğunuzu anlayamazlar.
Çıkarılabilir – İNVİSALİGN düzeltici aparatlarını çıkararak kolaylıkla yemek yiyebilir, içecek içebilir yada dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.Bu sayede normal ortodontik braketlerden dolayı diş fırçasının ulaşamadğı yerlerde oluşan çürüklerle karşılaşmazsınız.
Rahattır – İNVİSALİGN düzeltici aparlarında normal braketlerdeki gibi metal yada benzeri materyaller yoktur.Bu yüzden tedavi sürecinde metal kullanımına bağlı olarak ağız ve diş probleri ile karşılaşmazsınız.
Tedavi Süreci Kısadır – İNVİSALİGN düzeltici aparatları ile yapılan tedavilerin süreci klasik braketlerle yapılan tedavilerden daha kısadır.Üstelik hastanın her bir düzeltici yenilenmesinde dayanma gücü, iyileşme çabası ve morali artar.

Prosedür

Önce dişlerinizin ölçüsünü ısırma şeklinizi, fotoğrafla ve röntgenle alınır.Bu malzemeleri ve tedavi planınız İNVİSALİGN merkezine gönderilir. İNVİSALİGN bunlarla size özel plaklar üretir.
Tam olarak sizin için hazırlanmış renksiz plaklardır.Her bir plak 2 hafta boyunca takılır ve bunları sadece yeme yerken, içerken diş fırçalarken ve ip kullanırken çıkarırsınız.
Her 2 haftada bir plak bir yenisi ile değiştirirsiniz.Dişleriniz her seferinde arzulanan yöne hareket eder ve bu dişler istenen pozisyona gelip düzelene kadar devam eder.
Her 6 hatada bir tedavinin uygun olarak geliştiğini incelenmesi için diş hekiminizi ziyarete gidersiniz.
İNVİSALİGN ile yapılan ortodontik tedavi tipik olarak 4-15 arası sürer ve bu sürede 8 ila 30 plak kullanılır. Tedavinin tamamlanma süresi, her bir duruma göre değişecektir.

Tıbbi Bölümlerimiz

Web sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi